Ten kombajn zachwyca klientów z całego świata.

Projektowanie nowego kombajnu nie zaczyna się przy desce kreślarskiej, lecz na zewnątrz, na polach i w gospodarstwach. Jeździmy do ludzi, którzy zbierają plony, korzystając z naszych maszyn i dokładnie słuchamy tego, co mają do powiedzenia. Ich impulsy, słowa zachęty i krytyka mają wpływ na proces projektowy w takim samym stopniu, jak koncepcje naszego zespołu. Tym ciekawiej się robi, gdy „nowość” wjeżdża w końcu na pole. Czy rzeczywiście wytrzyma wszystko to, czego życzył sobie klient, a co zostało przez nas obiecane? Nasze szczere odpowiedzi prezentujemy w tym miejscu.

Polska

„Duże wrażenie wywarła na mnie wysoka produktywność TRION”.

Grzegorz Bardowski
Rolnik

W gospodarstwie Grzegorza, które założył jego dziadek, pracują dwa pokolenia. A nawet trzy – jeśli doliczyć jego syna Jasia i córkę Liwię. Razem gospodarują na obszarze 130 hektarów. Rodzina uprawia głównie pszenicę, rzepak, jęczmień do produkcji słodu, kukurydzę i buraki cukrowe. „Podczas żniw niezwykle ważne jest tutaj szybkie przejście z jednego rodzaju roślin na inny”, opowiada nam Grzegorz.

Dla Grzegorza dużym wyzwaniem jest stale zmieniający się klimat, który wpływa na obrabiane gleby w zależności od roku suche lub bardzo wilgotne. Testowany kombajn TRION wykorzystał on do maksimum również w kukurydzy. Z powodu połamanych roślin, bardzo silnych wiatrów i szkód powodowanych przez zwierzynę żniwa nie były bynajmniej łatwe. „Mimo tych utrudnień maszyna poradziła sobie świetnie”, mówi z zadowoleniem. „Szczególne wrażenie wywarły na mnie: jego bardzo wysoka produktywność, doskonała jakość i niskie straty ziarna”.

Rolnik z Uniejowic w pełni docenia również komfort. „TRION ma dużą, przestronną kabinę oferującą wiele funkcji, które ułatwiają mi pracę”, podkreśla z zadowoleniem Grzegorz. „Wygodny fotel z podłokietnikami, dwustrefowa klimatyzacja, oraz kamery, które zapewniają doskonałą widoczność wokół maszyny”. Duże lusterka umożliwiają natomiast komfortową jazdę zarówno na drodze, jak i w polu.

Podsumowanie Grzegorza wypada w całości pozytywnie: „Moim zdaniem model ten stanowi wielką odmianę w klasie średniej maszyn żniwnych, tak popularnych w naszym kraju. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że TRION pasuje do mojego gospodarstwa”.

Wymagania wobec TRION: wysoka jakość i niskie straty ziarna, szybka zmiana rodzaju roślin

TRION 660

  • Lokalizacja: Uniejowice (Polska)
  • Typ gospodarstwa: uprawa roślin
  • Wielkość gospodarstwa: 130 ha
  • Rodzaje roślin: pszenica, rzepak, jęczmień do produkcji słodu, kukurydza, buraki cukrowe
  • Główna działalność gospodarstwa: uprawa zbóż
Odkryj TRION 600

TRION 600 / 500. Liczy się każde ziarno.

TRION 600 / 500

  • Wydajna młocarnia APS WALKER
  • Łagodne traktowanie słomy
  • Mocne silniki Cummins o mocy maks. 408 KM
  • Zbiorniki ziarna o pojemności do 12 000 l
Więcej

Kolejne relacje klientów

Wilhelm Paschertz
Rolnik

„Nawet przy naprawdę wysokiej wydajności nie mamy praktycznie żadnych strat”.

Dużym wyzwaniem dla Wilhelma Paschertza jest od zawsze pogoda. W swoich gospodarstwach w Meerbusch (Nadrenia Północna-Westfalia) i Heiligengrabe (Brandenburgia) musi jak najszybciej zebrać rośliny, które dojrzały do zbiorów. „Szukaliśmy kombajnu, który nadawałby się do zbioru szerokiego spektrum naszych upraw”, opowiada Wilhelm. „Maszyna musi mieć ogromną przepustowość oraz umożliwiać szybie i łatwe przezbrajanie”. Wybór padł na TRION 730.

Od tego czasu, korzystając z nowego TRION, zebrał plony z niemal 900 ha. „Przy naprawdę wysokiej wydajności i prędkości jazdy nie mamy praktycznie żadnych strat”, z zadowoleniem stwierdza Wilhelm. TRION potwierdził swą wysoką przepustowość nawet latem w wyległym zbożu, gdy Wilhelm jeździł nocą przy dużej rosie. „Wchodzi z przodu, wychodzi z tyłu – prostoliniowy przepływ materiału naprawdę mnie przekonał”, mówi Wilhelm. „Nawet przy naprawdę wysokiej wydajności i prędkości jazdy nie mamy praktycznie żadnych strat”.

Zachwyca go również wysoka elastyczność maszyny. Po letnim zbiorze klasycznych zbóż w Nadrenii-Północnej Westfalii maszynę TRION przetransportowano do Brandenburgii w celu omłotu motylkowych. „Wystarczyło kilka prostych czynności i przezbrojenie gotowe”, wspomina Wilhelm. „Otwarcie klapy bocznej, odkręcenie dwóch śrub, wyjęcie klepiska do zbóż i włożenie klepiska do motylkowych. Wszystko trwało 20 minut”. Dla Wilhelma koncepcja TRION jest doskonałym rozwiązaniem: „Nie chcemy żadnej innej maszyny”.

Wymagania stawiane TRION: wysoka przepustowość, minimalne straty ziarna, funkcja MULTICROP o krótkich czasach przezbrajania

TRION 730

  • Meerbusch i Heiligengrabe (Niemcy)
  • Rodzaj gospodarstwa: uprawa roślin
  • Powierzchnia omłotu: 900 ha
  • Rodzaje roślin: jęczmień, pszenżyto, pszenica, rzepak, owies, groch, soja
Odkryj TRION 700
Simen Settendal, Jarle Hegna
Rolnicy

„TRION ma idealne rozmiary dla naszego podwórza”.

Pagórkowaty teren i wymagające warunki pogodowe – w gospodarstwach Simena Settendala i Jarlego Hegny w norweskim Lunde na TRION czeka wiele wyzwań. Kombajn może się wykazać przede wszystkim podczas zbioru traw i koniczyny. „Wcześniej każdy z nas miał własną maszynę”, opowiada Simen. „Ale teraz zawsze pracujemy razem”. Rolnicy uzgodnili, że będą wspólnie korzystać z jednej maszyny, a wybór padł na TRION 530 MONTANA.

Jarle lubi nieprzewidywalność związaną z tym zawodem. „Nie możemy tutaj planować długofalowo”, stwierdza. „To właśnie jest fascynujące w rolnictwie”. Gdy przychodzi odpowiedni czas, wszystko musi odbywać się bardzo szybko, co nie jest problemem dla TRION. Simen i Jarle zdecydowali się na ten model, ponieważ umożliwia omłot wielu różnych nasion traw i wszystkich roślin, które uprawiają. Ponadto maszyna ta doskonale radzi sobie w tutejszym wymagającym pagórkowatym terenie.

„Ważnym argumentem była możliwość wyposażenia tego kombajnu w osprzęt MONTANA i napęd na wszystkie koła”, opowiada Simen. Kolejna zaleta: Ze składanym przyrządem C 540 obydwaj mogą szybko przemieszczać się pomiędzy polami. Obu cieszy również możliwość dalszego wykorzystywania przyrządu SWATH UP z poprzedniej maszyny do zbioru z pokosów. „TRION mieści się na naszych podwórzach, jego wymiary dokładnie pasują do naszych powierzchni”, podsumowują z zadowoleniem, a Jarle dodaje: „Całkowicie spełnia nasze oczekiwania”.

Wymóg względem TRION: funkcja MULTICROP (zbiór roślin specjalnych, tj. trawy i koniczyny), dobra przepustowość przy kompaktowych wymiarach, niezawodność pracy w trudnych warunkach atmosferycznych

TRION 530 MONTANA

  • Simen Settendal, Jarle Hegna
  • Lokalizacja: Lunde (Vestfold, Norwegia)
  • Typ gospodarstwa: uprawa roślin
  • Wielkość gospodarstwa: 100 ha (Simen Settendal) / 65 ha (Jarle Hegna)
  • Rodzaje roślin: trawy i koniczyna na nasiona, zboża jare i ozime
  • Specjalizacja: uprawa traw i koniczyny na nasiona
Odkryj TRION MONTANA
Ermanno Peppucci
Przedsiębiorstwo

» Teren jest tutaj bardzo pagórkowaty i dlatego potrzebujemy maszyn o kompensacji nachylenia terenu wynoszącej 20%.«

Jak nowy CLAAS TRION dopasowuje się do pagórków malowniczej Umbrii? Na to pytanie odpowie nam Ermanno Peppucci z Massa Martana. Ponad 20 lat temu wraz z bratem Giannim przejęli firmę swojego ojca i uczynili z niej jedno z większych przedsiębiorstw w regionie. Obecnie rodzina uprawia ponad 1400 hektarów powierzchni omłotu, zatrudniając do tego celu ośmiu pracowników i – od niedawna – używając TRION 750 MONTANA.

»Przez ok. 20 do 25 dni w roku młócimy soczewicę, bobik, jęczmień i pszenicę«, opowiada nam Ermanno, przechylając się w kabinie TRION. »Okolica jest pagórkowata i dlatego potrzebujemy maszyn zapewniających kompensację nachylenia terenu wynoszącą co najmniej 20%. « Ponadto dla Ermanno i jego brata decydujące znaczenie miały siła uciągu, trakcja oraz funkcja Multicrop kombajnu TRION. »Ta elastyczna maszyna absolutnie nadaje się do naszych pól« , mówi zadowolony.

Klienci Ermanno są zadowoleni. »Uzyskujemy doskonale oczyszczony jęczmień, a później podczas przechowywania w silosie potrzebujemy mniej substancji konserwujących«, mówi Pompeo Farchioni, kierownik lokalnego browaru Mastri Birrai Umbri. »We wszystkim, co dotyczy zbioru jęczmienia, polegamy na firmie Peppuccich«. A Peppucci polegają na TRION.

Wymagania wobec TRION: duża zdolność adaptacji, niska szerokość transportowa, wysoka niezawodność

TRION 750 MONTANA

  • Lokalizacja: Massa Martana w Umbrii, Włochy
  • Typ gospodarstwa: firma usługowa i uprawa roli
  • Powierzchnia omłotu: ok. 1400 ha
  • Rodzaje roślin: pszenica, jęczmień, słonecznik, soczewica, bobik
  • Kluczowe obszary działalności gospodarstwa: uprawa gleby (800 ha) i żniwa (1400 ha)
Odkryj TRION MONTANA
Andreas Spatt
Usługodawca i przedsiębiorca zajmujący się obrotem płodami rolnymi i

»Dzięki wydajności i kompaktowym wymiarom kombajnu TRION doskonale pasuje do naszego gospodarstwa«.

Małe powierzchnie pól, rozmaite rodzaje roślin, średnio ciężkie gleby gliniaste, pofałdowany teren – w gospodarstwie rodzinnym Josefa Spatta i jego syna Andreasa TRION musi radzić sobie z wszelkimi wyzwaniami. »Naszych kombajnów używamy głównie na własnych polach«, opowiada Andreas. »Pracujemy nimi także dla innych gospodarstw, gdzie zwozimy zboże, suszymy je i magazynujemy«. Rodzina Spattów jest w stanie wysuszyć nawet 100 ton kukurydzy.

Tegoroczna pogoda w górnej Austrii przysporzyła obydwu rolnikom obaw. Trzeba było szybko zebrać owoce mimo silnych burz z opadami i gradem. »Warunki zbioru panujące na niektórych polach nie były optymalne«, wspomina Andreas. »Jednak z nowym kombajnem TRION udało się nam łatwo zebrać nawet wyległe zboże.« Dla ich ojca Josefa liczy się przede wszystkim jakości ziarna: »Naszą kukurydzę dostarczamy niemal wyłącznie na potrzeby branży spożywczej. Udział połamanego ziarna musi wynosić mniej niż 1%«.

Do kombajnu TRION 720 MONTANA Andreas jest przekonany już po pierwszych żniwach. Silniejsze wciąganie, większy bęben, łatwa wymiana klepiska z boku, silniejszy przenośnik – wszystko to są rozwiązania, które ułatwiają codzienną pracę jemu i jego ojcu. Obydwu podoba się wąskie ogumienie TRION 800, którego szerokość wynosi zaledwie 3,49 m: »Jest to olbrzymie ułatwienie, gdyż na naszym terenie są liczne wąskie wjazdy i mosty«. Dzięki swojej wydajności i kompaktowym wymiarom nowy TRION doskonale dopasowuje się do gospodarstwa i okolicy.

Wymagania wobec kombajnu TRION: duża moc, wysoka jakość omłotu, szybka zmiana rodzaju roślin

TRION 720 MONTANA

  • Rodzina Spatt, Goldbrunner Hof
  • Lokalizacja: Steinhaus (Austria)
  • Typ gospodarstwa: handel kukurydzą/zbożem oraz usługi omłotu
  • Wielkość gospodarstwa: ok 150 ha
  • Rodzaje roślin: kukurydza, jęczmień, pszenica, żyto ozime, rzepak, owies, soja
  • Kluczowe obszary działalności gospodarstwa: uprawa kukurydzy, chów prosiąt, handel zbożem włącznie z suszeniem
Odkryj TRION MONTANA
David Lalonnier
Rolnik

»Z mapowaniem plonów i całą gamą systemów wspomagania, TRION idealnie pasuje do mojego gospodarstwa.»

David Lalonnier sam prowadzi swoje gospodarstwo o powierzchni 200 ha. Od pokoleń jest ono w posiadaniu jego rodziny i znajduje się w jedynej w swoim rodzaju okolicy: na terenie tzw. suchego bagna Poitevin Marsh (Bagno Poitou), tuż nad wybrzeżem Atlantyku. To powoduje, że wymagania Davida wobec kombajnu TRION 650 są bardzo wysokie: »Pogodę kształtuje u nas głównie Atlantyk. Czas na żniwa jest coraz krótszy. Dlatego zdecydowałem się na maszynę o większej wydajności«.

David wybrał model TRION 650 głównie ze względu na sprawdzony układ omłotu i systemy wspomagania operatora. Od początku był pod wrażeniem prędkości roboczej i precyzji nowego kombajnu. »Precyzja podczas żniw oznacza dla mnie czyste ziarno, jego nienaganną jakość i doskonałą jakość słomy«, mówi David. Od czasu gdy zrezygnował z hodowli bydła, w słomę zaopatruje swego sąsiada. »Z mapowaniem plonów i całą gamą systemów wspomagania, TRION idealnie pasuje do mojego gospodarstwa.«, przyznaje. »Już w tym roki zaczniemy wapnować nasze pola w elastyczny sposób.«

Zachwycił go przede wszystkim CEMOS, którego zna już ze swego ciągnika AXION 850. Pomimo to był pozytywnie zaskoczony, jak duży wpływ ma ten system na przepustowość i jakość pracy kobajnu TRION. »Wczoraj przechodziłem z pszenicy twardej na pszenicę i chciałem dostosować podstawowe ustawienia«, śmieje się. »Maszyna powiedziała mi wtedy, że nie jest to konieczne, ponieważ CEMOS sam dostosuje się do nowej sytuacji.«

Myśląc o przyszłości, David ma trzy życzenia: »Zebrać, co zostało zasiane. Patrzeć, jak wszystko rośnie nawet przy kaprysach pogody. A na końcu być zadowolonym ze swojej pracy.« TRION jest w takim razie idealnym partnerem u jego boku.

Wymagania wobec TRION: inteligentne systemy wspomagania operatora, wysoka precyzja, prosta konserwacja

TRION 650

  • Lokalizacja: Vendée (Francja)
  • Typ gospodarstwa: uprawa roślin
  • Wielkość gospodarstwa: 200 ha
  • Uprawiane rośliny: pszenica, kukurydza, słonecznik
Odkryj TRION 600 / 500
Irina Kupreytchik
Udziałowiec i Prezes Zarządu

»Przy niezwykle krótkich oknach czasowych zbioru kombajn musi gwarantować absolutną niezawodność.«

Gdy 11 lat temu Irina przybyła do miejscowości Horyaistivka, ta ukraińska wieś była niemal opuszczona. Brakowało maszyn i hal magazynowych. Pierwsze siewniki trzeba było konstruować ze złomu. »Teraz w naszym gospodarstwie uprawiamy ponad 1500 ha gruntów rolnych», z dumą opowiada Irina. »W regionie staliśmy się przykładem tego, jak należy organizować pracę.« Od dziewięciu lat kombajny CLAAS są stałym elementem jej parku maszynowego.

»Nasze grunty uprawne są bardzo zróżnicowane«, stwierdza Irina i wskazuje na swoją ziemię. »Czasami płaskie, czasami pagórkowate, nieregularne formy, w tym wąskie pasy zalesionego terenu. Uprawa w takiej okolicy nie jest łatwa.« Gdy przyszło do wyboru nowego kombajnu, który poradziłby sobie z niezwykle krótkimi oknami czasowymi zbioru na Ukrainie, po długim namyśle Irina i jej zespół zdecydowali się na TRION 750. Jego młocarnia APS HYBRID zapewnia najlepszą jakość omłotu również w trudnych warunkach.

Nie pozostaje zbyt wiele czasu na żniwa. Dlatego kombajn musi być absolutnie niezawodny. Dla Iriny to liczy się najbardziej. »Wczoraj kosiliśmy kombajnem TRION jęczmień ozimy i jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani jego wydajnością.« Po krótkim szkoleniu operator był zaznajomiony z maszyną i mógł do maksimum wykorzystać jej potencjał. Wkrótce rozpoczną się zbiory pszenicy – także tutaj zespół Iriny ma wysokie oczekiwania wobec nowego kombajnu TRION 750. A on nie zawiedzie.

Wymagania wobec TRION: najwyższa niezawodność, minimalne straty, prosta obsługa

TRION 750

  • Lokalizacja: Horyaistivka w obwodzie sumskim (Ukraina)
  • Typ gospodarstwa: uprawa roślin
  • Wielkość gospodarstwa: 1500 ha
  • Rodzaje roślin: kukurydza, pszenica, soja, jęczmień ozimy, groch, słonecznik
  • Kluczowe obszary działalności gospodarstwa: uprawa zbóż, rośliny oleiste i strączkowe
Odkryj TRION 700