Mapowanie plonu. Większa przejrzystość.
Na końcu procesu produkcji następuje kontrola jego powodzenia. Obowiązuje to zwłaszcza w uprawie roślin. Aby dowiedzieć się, czy wykonywane przez rok czynności były właściwe i prowadziły do celu, niezbędna jest dokumentacja wielkości zebranych plonów. Pomiar wielkości zbiorów i ich mapowanie to kolejne metody do uchwycenia zróżnicowanych właściwości pola tak, aby w przyszłości można było planować siew i nawożenie.
Czujniki w maszynach żniwnych wychwytują plon, mierzą ilość i wilgotność ziarna, długość pokonanego odcinka z podaną szerokością roboczą. Co sekundę lub maksymalnie dwie ustalana jest wartość plonu. Przez powiązanie pomiaru wielkości zbioru z precyzyjnymi, skorygowanymi sygnałami GPS określane są także koordynaty geograficzne (georeferencja). Mapowanie plonu umożliwia uzyskanie rzeczywistego, przestrzennego potencjału plonowania dla całej powierzchni.
Dane mogą być przenoszone z systemu TELEMATICS lub z karty pamięci umieszczonej w maszynie do oprogramowania komputera w gospodarstwie, jak np. AGROCOM NET lub 365FarmNet, a następnie mogą one służyć jako podstawa dla zastosowania w rolnictwie precyzyjnym. Za pomocą utworzonych w oprogramowaniu map plonowania można szybko ustalić różnice w obrębie pola oraz zlokalizować obszary możliwych problemów. Na bazie tych map można planować czynności uprawowe specyficzne dla poszczególnych fragmentów pola i poprzez kontrolę porównywać je z wynikami z lat poprzednich. za pomocą definicji stref plonowania można porównać potencjały pola dla różnych rodzajów roślin. Na podstawie wielu lat możliwe jest tu ustalenie rozbudowanych map plonowania i trafne prognozowanie.
Zalety:
- Lokalizacja geopozycyjna „słabych miejsc” dla dalszego ustalania przyczyn
- Ustalenie zróżnicowanych obszarów pomiarowych
- Bezpośrednie określenie przyczyn zmniejszenia plonowania w odniesieniu do nawożenia podstawowego
Mapy potencjału plonowania. Rzeźba terenu jako czynnik wpływający na plon.
Zagłębienia i wzniesienia pola mocno wpływają na poziom plonów. Przez zastosowanie modelu wysokościowego można dokładnie określić te strefy. Potencjalna mapa wilgotności gleby może być wykorzystana jako podstawa dla map siewu i nawożenia oraz map potencjału plonowania (CROP SENSOR).
- Niezawodna jakość danych z zewnętrznymi, dokładnymi informacjami o wysokości
- Prezentacja stref wysokiego i niskiego plonowania w warunkach wzrostu limitowanych przez wodę
- Niedrogie informacje dla pomyślnej, precyzyjnej uprawy